Psychiatra jest lekarzem. W swojej pracy zajmuje się badaniem, diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. To, co wyróżnia psychiatrę na tle innych terapeutów, to kompetencje do holistycznej oceny stanu zdrowia pacjenta oraz rozpoznawania chorób internistycznych. W uzasadnionych przypadkach psychiatra może skierować pacjenta na badania, konsultację do innych specjalistów lub testy psychologiczne.
Zakres specjalizacji Psychiatry
Kompetencje psychiatry pozwalają na świadczenie pomocy doraźnej i długoterminowej. Psychiatra wspiera Pacjentów w radzeniu sobie z trudnymi i traumatycznymi przeżyciami, jednocześnie zapewniając profesjonalną pomoc terapeutyczną w leczeniu chorób przewlekłych i/lub wymagających regularnego kontaktu z Pacjentem i kontroli jego stanu zdrowia.
Lista chorób diagnozowanych i leczonych przez psychiatrę jest bardzo długa. Obejmuje m.in.:
- depresję we wszystkich jej odmianach,
- uzależnienia,
- zaburzenia nerwicowe,
- zaburzenia odżywiania,
- chorobę afektywną dwubiegunową,
- schizofrenię,
- zaburzenia urojeniowe.
Pomoc psychiatryczną pacjenci mogą uzyskać w ramach działających poradni (leczenie ambulatoryjne), jak i szpitali oraz wyspecjalizowanych jednostek (ośrodków zdrowia psychicznego i ośrodków leczenia uzależnień).
Jak wygląda wizyta u psychiatry?
Pierwsza wizyta u psychiatry przyjmuje postać rozmowy, której celem jest identyfikacja problem pacjenta i określenie najbardziej optymalnego programu leczenia. Po zdiagnozowaniu problemu, lekarz wybiera odpowiednią dla danego pacjenta formę leczenia. Najczęściej leczenie stanowi wypadkową kilku uzupełniających się wzajemnie metod:
- farmakoterapii,
- psychoedukacji,
- psychoterapii indywidualnej lub grupowej,
- fototerapii,
- leczenia szpitalnego na oddziale dziennym lub całodobowym.
Kiedy zgłosić się do psychiatry?
Pacjent, który chce się skonsultować psychiatrycznie nie musi posiadać żadnego skierowania. Uwolnienie tej specjalizacji od skierowań zwiększa dostęp do pomocy, z której warto skorzystać doświadczając m.in.:
- ciągłego poczucia winy,
- myśli samobójczych,
- poczucia bezradności,
- uczucia ciągłego zmęczenia,
- braku motywacji i energii do działania,
- ciągłego uczucie napięcia,
- stałego lęku i niepokoju
Psychiatra: Łódź i okolica
Prywatny Specjalistyczny Gabinet Psychiatryczny pozostaje do dyspozycji Pacjentów z terenu miasta Łódź i okolicy. Wizyta u psychiatry nie wymaga skierowania. W celu umówienia dogodnego terminu wizyty wystarczy kontakt telefoniczny. Działając jako prywatny psychiatra nie umożliwiamy odbycia konsultacji w ramach refundacji NFZ.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług psychiatrycznych w różnych miejscowościach. Jeśli szukasz prywatnego psychiatry w Bełchatowie, polecamy wizytę u psychiatry Bełchatów. W Piotrkowie Trybunalskim możesz skonsultować się z psychiatrą Piotrków. Oferujemy również konsultacje psychiatryczne w miejscowościach takich jak Pajęczno, Łask, Radomsko, Wieluń oraz Zduńska Wola. Zachęcam do skorzystania z powyższych odnośników, aby uzyskać więcej informacji o naszych usługach w poszczególnych miejscowościach.