Psychiatra to lekarz, który zajmuje się badaniem, diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Psychiatrzy diagnozują pacjentów na podstawie regularnie aktualizowanych klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych:
- ICD (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems),
- DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders).
Na tle innych specjalizacji terapeutycznych psychiatrów wyróżnia wiedza i kompetencje umożliwiające holistyczną ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz rozpoznawanie chorób internistycznych. W uzasadnionych przypadkach psychiatra może skierować pacjenta na badania diagnostyczne, konsultacje do innych specjalistów lub testy psychologiczne.
Pierwsza wizyta u psychiatry: Jak przebiega?
Pierwsza wizyta u psychiatry ma charakter diagnostyczny. Poprzez szczegółową rozmowę z pacjentem lekarz stara się zrozumieć podłoże problemu oraz wskazać najbardziej optymalną ścieżkę leczenia. W tym celu, w trakcie rozmowy lekarz pyta m.in. o:
- powód zgłoszenia się na konsultację,
- czas trwania niepokojących objawów i moment ich rozpoczęcia oraz sytuacje, w których się nasilają,
- historię dotychczasowego leczenia psychiatrycznego,
- doświadczane trudności emocjonalne,
- aktualną sytuację życiową,
- objawy somatyczne.
Psychiatrzy dysponują szerokim wachlarzem narzędzi terapeutycznych i metod leczenia, które każdorazowo dobierają adekwatnie do potrzeb pacjenta. Częstą praktyką jest budowanie planu leczenia w oparciu o harmonijne łączenie z sobą kilku metod i technik pracy terapeutycznej. Do podstawowych zaliczamy:
- farmakoterapię,
- psychoedukację,
- psychoterapię indywidualną,
- psychoterapię grupową,
- fototerapię
- leczenie w warunkach szpitalnych na oddziale dziennym lub całodobowym.
Kiedy zwrócić się po pomoc do specjalisty?
Korzystanie z pomocy psychiatrycznej wciąż obciążone jest społecznym tabu, dlatego wielu pacjentów zwleka z dobyciem pierwszej konsultacji, tym samym pozwalając chorobie na dalszy rozwój. Wśród objawów, których nie należy lekceważyć wskazuje się przede wszystkim:
- zaburzenia nastroju, obniżony nastrój, wahania nastroju,
- uczucie niepokoju i lęku,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia odżywiania,
- uzależnienie,
- trudności w utrzymaniu codziennej aktywności i wykonywaniu obowiązków,
- tendencje do samookaleczania.
Psychiatra: Łask i okolica
Prywatny Specjalistyczny Gabinet Psychiatryczny kieruje pomoc do mieszkańców miasta i gminy Łask. Dogodna lokalizacja i bardzo dobre skomunikowanie z najważniejszymi punktami w regionie przekłada się na szybki dojazd, podczas gdy możliwość skorzystania z pomocy online zwiększa dostępność terapii dla osób, które z różnych względów nie mogą odbyć konsultacji w Gabinecie.
Od pacjentów nie wymagamy skierowania. W celu umówienia dogodnego terminu wizyty wystarczy kontakt telefoniczny. Prowadzimy praktykę prywatną bez możliwości refundacji konsultacji w ramach NFZ.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług psychiatrycznych w różnych miejscowościach. Jeśli szukasz prywatnego psychiatry w Bełchatowie, polecamy wizytę u psychiatry Bełchatów. W Piotrkowie Trybunalskim możesz skonsultować się z psychiatrą Piotrków. Dla mieszkańców Łodzi rekomendujemy naszego psychiatrę, który przyjmuje w Łodzi. Oferujemy również konsultacje psychiatryczne w miejscowościach takich jak Pajęczno, Radomsko, Wieluń oraz Zduńska Wola. Zachęcam do skorzystania z powyższych odnośników, aby uzyskać więcej informacji o naszych usługach w poszczególnych miejscowościach.