Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak

Dr n. med. Sławomir Wolniak

Terapia uzależnień Łódź

  • Home
  • Terapia uzależnień Łódź

terapia grupowa

Leczenie nałogów to skomplikowany proces, który wymaga zaangażowania zarówno pacjenta, jak i terapeutów. Wśród różnorodnych uzależnień, takich jak uzależnienie od substancji psychoaktywnych, hazardu czy seksu, każde stanowi wyzwanie dla zdrowia psychicznego i fizycznego osoby dotkniętej nałogiem.

Uzależnienia są niebezpieczne nie tylko dlatego, że stanowią zagrożenie dla zdrowia, a czasem także życia osoby chorej, ale w większości przypadków mają destrukcyjny wpływ na życie osobiste i zawodowe. Osoby uzależnione często tracą pracę na rzecz nałogu i nie potrafią poradzić sobie w relacji z innymi. Uzależnienia wpływają w dużym stopniu na rodzinę uzależnionego, dlatego warto z nimi walczyć, aby uratować więzi i powrócić do normalnego funkcjonowania.

Na czym polega terapia uzależnień?

Pierwszym krokiem do wyzdrowienia, jest podjęcie świadomej decyzji o walce z nałogiem. Terapeuci zgodnie twierdzą, że chęć walki z uzależnieniem stanowi najważniejszy czynnik całej terapii. Dlatego, oprócz przypadków zleconych przez sąd, terapia uzależnień otwarta jest tylko dla pacjentów, którzy zgłoszą się na leczenie dobrowolnie.

Cały proces terapii uzależnień zależy od rodzaju uzależnienia oraz konkretnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. W przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol czy narkotyki, na początku terapii konieczne może okazać się przeprowadzenie detoksu, czyli odtrucia organizmu. Na tym etapie lekarz może zdecydować o podaniu środków farmakologicznych, które mają ułatwić przejście pierwszego, ale dla wielu najważniejszego etapu leczenia. O stosowaniu leków terapeuta może zdecydować także w przypadku, gdy u chorego występują silne zaburzenia nastroju.

Terapia uzależnień obejmuje między innymi elementy psychoterapii oraz terapii behawioralnej z uwzględnieniem treningu umiejętności i reprogrammingu (uczenie pacjenta nowych postaw i zachowań korzystnych dla zdrowia). Podczas całego etapu leczenia bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta, dlatego terapeuci starają się utrzymać motywację do wyzdrowienia, a w razie potrzeby oferują także wsparcie rodzinie chorego.

Terapia uzależnień Łódź – do kogo się udać?

Małżeństwo lekarzy psychiatrów Dr. N. Med Sławomir Wolniak i jego żona Dr Joanna Wysogląd-Wolniak założyli klinikę o nazwie Wolmed, która zajmuje się między innymi terapią uzależnień. Klinika ma kilka punktów na terenie Polski, jednak małżeństwo prowadzi terapię uzależnień także w Łodzi w Centrum Medycznym Omega. Prowadzona jest również terapia uzależnień w Bełchatowie, wliczając w to leczenie alkoholizmu.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu