Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak

Dr n. med. Sławomir Wolniak

Leczenie depresji Łódź

  • Home
  • Leczenie depresji Łódź

kobieta z depresją

Depresja to podstępna choroba, która często bywa niezauważona nawet przez bliskich chorego. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, które wymaga profesjonalnego podejścia. Leczenie depresji powinno odbywać się pod okiem specjalisty, a metody terapii muszą być dostosowane do pacjenta, ponieważ każdy przypadek choroby może mieć inne cechy charakterystyczne.

Depresja – co to za choroba i jakie są objawy?

Depresja zaliczana jest do tzw. zaburzeń nastroju, czyli zaburzeń psychicznych, wykazujących objawy koncentrujące się przede wszystkim na nieprawidłowej regulacji nastroju. Depresja objawia się między innymi nadmierną wrażliwością i wybuchami gniewu, ale też utrzymującym się smutkiem i trudnościami w odczuwaniu radości. Depresja często bywa bagatelizowana, a osoby, które cierpią na chorobę, nazywa się histerykami. Tymczasem brak leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet prób samobójczych.

Depresja może mieć różne nasilenie, a jej objawy mogą różnić się w zależności od pacjenta. Bardzo ważne jest, aby umieć odróżnić depresję od smutku, który jest naturalną emocją, wynikającą z niepowodzeń. Charakterystyczne dla depresji jest odczuwanie smutku przez dłuższy czas, gdy nawet dobre rzeczy nie potrafią sprawić radości. Chorzy na depresję przy umiarkowanym nasileniu potrafią dobrze ukrywać objawy choroby, dlatego bardzo ważne jest świadome rozpoczęcie leczenia.

Skale depresji można podzielić na epizody lekkie i łagodnie umiarkowane, podczas których chory jest w stanie prawie normalnie funkcjonować oraz epizody ciężkie, gdy prowadzenie normalnego życia wydaje się niemożliwe, chory nie ma energii, aby wstać z łóżka i wykonywać codzienne czynności.

Leczenie depresji Łódź – profesjonalna terapia

Leczenie depresji to proces, który musi być odpowiednio dopasowany do objawów i oczekiwań pacjenta. Wielokrotnie terapia polega na połączeniu pracy psychiatry i psychologa. W wielu przypadkach lekarz zaleca też leczenie farmakologiczne, zapisując odpowiednie środki przeciwdepresyjne. Same leki jednak nie wystarczą, jeżeli celem jest całkowite wyleczenie. Odpowiednia psychoterapia pod okiem doświadczonych specjalistów pomoże w wypracowaniu rozwiązań i zlikwidowaniu przyczyn choroby.

Psychiatrzy z kliniki Wolmed przyjmują także w Łodzi w Centrum Medycznym Omega. Lekarze to wykwalifikowani specjaliści w zakresie leczenia depresji i innych zaburzeń.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu