Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak

Dr n. med. Sławomir Wolniak

Leczenie nerwicy Łódź

  • Home
  • Leczenie nerwicy Łódź

niepokojąca się kobieta

Nerwica to termin często nadużywany w stosunku do osób, które są lękliwe lub nadmiernie się wszystkim przejmują. Tymczasem w praktyce nerwica to poważne zaburzenie, które może mieć groźne skutki dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego, a także życia zawodowego i osobistego osoby chorej. Z punktu widzenia medycznego nerwica to zaburzenia lękowe i trudności psychiczne powodujące pogorszenie funkcjonowania i stale towarzyszące uczucie niepokoju. Doświadczeni psychiatrzy, którzy przyjmują między innymi w Łodzi, Dr. N. Med Sławomir Wolniak i Dr Joanna Wysogląd-Wolniak prowadzą terapię nerwicy dla osób z zaburzeniami na terenie województwa łódzkiego i okolic.

Nerwica – co to jest i jakie są rodzaje zaburzeń?

Najczęściej diagnozowaną formą nerwicy jest nerwica lękowa (fachowo określana jako zaburzenia lękowe uogólnione). Objawy tego rodzaju nerwicy obejmują między innymi:

  • objawy emocjonalne: stałe uczucie niepokoju i lęku (pacjent cały czas się czymś zamartwia, nawet gdy nie ma do tego podstaw. Z czasem może zacząć martwić się tym, że stale się o coś boi, co prowadzi do nasilenia symptomów);
  • objawy somatyczne: czyli objawy fizyczne, płynące z ciała, mogą obejmować: zawroty głowy, kołatanie serca, „gulę” w przełyku, objawy ze strony układu pokarmowego (np. biegunki), objawy skórne (np. trądzik).

W grupie zaburzeń nerwicowych wyróżniamy także nerwicę natręctw (OCD). Zaburzenie to objawia się odprawianiem często niezrozumiałych rytuałów, takich jak ciągłe mycia rąk, kilkukrotne sprawdzanie, czy przekręciło się klucz w zamku, natrętne przekładanie przedmiotów na półce.

Nazwa nerwica odnosi się także do innych zaburzeń, między innymi:

  • zespół lęku panicznego, do którego można zaliczyć ataki paniki;
  • fobie;
  • zaburzenia hipochondryczne;
  • nerwica somatyczna.

Leczenie nerwicy – jak przebiega?

Przyczyny zaburzeń lękowych są różne, dlatego w skutecznym leczeniu najważniejsze jest ich rozpoznanie. Na podstawie prawidłowej diagnostyki terapeuci dobierają odpowiednie metody działania, które mają pomóc w opanowaniu lęku i zredukowaniu objawów nerwicy. Terapia psychologiczna pod okiem doświadczonych terapeutów pomaga pacjentom rozpoznać przyczynę ich problemów i wypracować rozwiązania, dzięki którym nauczą się z nimi radzić. Wśród powodów pojawienia się objawów nerwicy, możemy wyróżnić: przewlekły stres, traumatyczne przeżycia, tłumione emocje. Niektóre z objawów nerwicy można wyeliminować przy pomocy środków farmakologicznych, jednak celem profesjonalnej terapii jest dojście do źródła problemu i pełne wyeliminowanie przyczyny zaburzeń.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu