Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak

Dr n. med. Sławomir Wolniak

Czym się różni psycholog od psychiatry?

  • Home
  • Czym się różni psycholog od psychiatry?
wizyta u psychologa

Czym się różni psycholog od psychiatry?

2024-04-29 admin Comments Off

Wszelkie zaburzenia ze zdrowiem psychicznym warto skontaktować ze specjalistą. W diagnostyce i leczeniu schorzeń o podłożu psychicznym kluczową rolę pełnią: psycholog, psychoterapeuta i psychiatra. Celem każdego z nich jest pomoc w przezwyciężeniu problemów oraz powrocie do normalnego funkcjonowania. Często jednak pojęcia psychologa i psychiatry są mylone. W tym artykule wyjaśnimy, kim jest psycholog, a kim psychiatra i czym różnią się te dwie specjalizacje.

Psychiatra – kim jest i czym się zajmuje?

Psychiatra to lekarz medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń i chorób o podłożu psychicznym. Ze względu na to uprawnienia, lekarz psychiatra może wypisywać chorym recepty na środki farmakologiczne, np. leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, antypsychotyczne.

Psycholog – kim jest i czym się zajmuje?

Psycholog, nazywany też psychoterapeutą to osoba bez uprawnień lekarskich, ale po ukończonych studiach psychologicznych, która prowadzi terapie zajęciowe, mające na celu pomóc w rozpracowaniu różnego rodzaju problemów związanych z zaburzeniami psychicznymi.  Diagnoza psychologiczna formułowana jest w oparciu o opracowane modele teoretyczne i koncepcje szczegółowe, dotyczące funkcjonowania osobowości oraz jej zaburzeń występujących u pacjentów

Często zdarza się, że psycholog współpracuje z psychiatrą w zakresie diagnostyki konkretnego przypadku oraz leczeniu. Psycholog pracuje w obrębie terapii behawioralnej i czynnościowej, natomiast psychiatra najczęściej uzupełnia leczenie środkami farmakologicznymi. Może się zdarzyć, że dana osoba najpierw zgłosi się do psychologa, który, po konsultacji i ocenie objawów, zaleci wizytę u psychiatry.

Psychiatra a psychologia

Wielu lekarzy psychiatrów ma też certyfikowany dyplom psychoterapeuty. W takich przypadkach jeden lekarz może zarówno prowadzić terapię psychologiczną, jak i wspomagać ją lekami farmakologicznymi lub zalecić leczenie psychiatryczne w ośrodku zamkniętym.

Z punktu widzenia medycznego psychiatrzy zajmują się przede wszystkim ściśle medyczną formą leczenia psychiatrycznego. Mogą przeprowadzić diagnozę zaburzeń nie tylko poprzez wywiad i rozmowę z pacjentem, ale również przy pomocy profesjonalnych badań lekarskich, w celu wykrycia nieprawidłowości w ciele, które mogłyby wpłynąć na zachowania pacjenta. Psychoterapeuta nie ma wykształcenia medycznego, ale ma uprawnienia do prowadzenia różnego rodzaju form pomocowych, takich jak: poradnictwo psychologiczne, interwencja w stanach kryzysowych, poradnictwo dla par, poradnictwo dla osób chorych, treningi osobowości itp.

Z czym do psychologa, a z czym do psychiatry?

Osoby, które zauważą u siebie problemy z codziennym funkcjonowaniem, wynikające z psychiki, najczęściej na początku trafiają do psychologa i zazwyczaj w takich przypadkach psychoterapia pomaga. Konsultacja z psychiatrą najczęściej zlecana jest przez innego specjalistę, np. lekarza rodzinnego, który zauważył u chorego problemy natury psychicznej i uważa, że warto podjąć leczenie specjalistyczne.