Dr n. med. Sławomir Adam Wolniak

Dr n. med. Sławomir Wolniak

Wizyta u psychiatry

  • Home
  • Wizyta u psychiatry

Wizyta u psychiatry

2023-07-13 admin Comments Off

Wizyta u psychiatry to doświadczenie, które wzbudza lęk u większości Pacjentów. Już sam fakt, iż jesteśmy zmuszeni zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry, każe nam poddać w wątpliwość nasze zdrowie psychiczne, które dla wielu osób jest synonimem normalności. Nic więc dziwnego w tym, że wizyta u psychiatry dalej bywa uważana za stygmatyzującą, a przez to bardzo wstydliwą.

Jak przebiega wizyta w gabinecie lekarza psychiatry? Czy jest się czego obawiać? Dlaczego warto przełamać strach i skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą mamy na wyciągnięcie ręki?

Pierwsza wizyta u psychiatry: To naturalne, że boisz się nieznanego

Wizyta u psychiatry to dla wielu Pacjentów zupełnie nowe i obce doświadczenie, a to, co nowe i obce, może budzić strach. I nie ma w tym nic złego. Strach, czy podenerwowanie przed pierwszą wizytą w gabinecie, jest zupełnie normalną reakcją, z którą nie musisz walczyć. Podobnie, jak nie musisz hołdować stereotypom, które rysują terapię psychiatryczną jako coś niewłaściwego, wstydliwego i zasługującego na napiętnowanie. Konsultacja lekarska jest naturalną konsekwencją Twojego dążenia do rozwiązania problemów, których, z różnych przyczyn, nie jesteś w stanie rozwiązać samodzielnie.

Jak więc przebiega pierwsza wizyta u psychiatry? To przede wszystkim rozmowa, której celem jest jak najlepsze poznanie pacjenta i zrozumienie jego problemów. Oczywiście nie sposób dojść do źródła problemów podczas jednej rozmowy. Możliwe jest jednak określenie problematycznych obszarów i zaplanowanie dalszej terapii.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z psychiatrą?

Przygotowanie się do pierwszego spotkania z psychiatrą z pewnością pomoże w obniżeniu poziomu stresu towarzyszącemu wizycie. Na początek warto zastanowić się nad tym, co nas sprowadza do gabinetu. Umiejętność opisania tej sytuacji/problemu przełoży się na większą swobodę rozmowy z lekarzem, dlatego warto poświęcić chwilę na zebranie myśli, próbę nazwania odczuwanych emocji i określenie przyczyn, które je wywołują. Bardzo ważna jest również historia Twojego dotychczasowego leczenia. Informacje dotyczące przyjmowanych leków, ewentualnych wizyt u psychologa lub terapii z psychoterapeutą, mogą się okazać bardzo pomoce w zrozumieniu Twojego problemu.

Podczas rozmowy z psychiatrą należy mówić prawdę. Odpowiadając na pytania lekarza nie zastanawiaj się, co sobie o Tobie pomyśli, czy jak zabrzmi Twoja odpowiedź. Szczerość to podstawa terapii, a zarazem klucz do szybszego rozwiązania Twojego problemu.

Kiedy udać się na wizytę do psychiatry?

Doświadczanie problemów natury psychicznej, zwłaszcza w rzeczywistości w której żyjemy, jest zupełnie normalne. Ciągły stres, kryzys autorytetów moralnych, media społecznościowe – to wszystko odciska piętno na naszej psychice i może powodować problemy, które wymagają profesjonalnej pomocy.

Do psychiatry należy się również zgłosić wówczas, gdy odczuwamy problemy związane z lękiem, obniżeniem nastroju, życiem społecznym, myśleniem, koncentracją czy pamięcią.